Earley Town Council Mayor

 

The Town Mayor is elected annually in May by the Town Council. The Mayor serves as the Chair of the Town Council and presides over meetings of the council. The Mayor also acts a figurehead for the Council in the community, attending engagements, officiating at events, presenting prizes or certificates and acting in an apolitical way on behalf of the Council.

 

If you would like to invite the Town Mayor to your event then please contact:

Richard Fryer, Democratic Services Officer, on 0118 9986 8995 or administration@earley-tc.gov.uk.

Alternatively, you can post your request to: Democratic Services Officer, Earley Town Council, Radstock Lane, Earley, RG6 5UL.

 

When thinking about what information you need to include with your invitation, be sure to enclose the essential details: the nature of the event; what the event is; the date and time; the venue address; the Mayor’s involvement. 

 

Details of recent events the Mayor has attended can be found in the Recent Events section

________________________________________________________________________________________

 

ETC Mayor & Deputy Mayor 2021/22

 

           

 

Councillor Tahir Maher was elected          Councillor Caroline Smith was elected 

Mayor of Earley at the Annual Town         Deputy Mayor of Earley at the Annual

Council meeting held on 11th May           Town Council meeting held on 11th 

2022.                                                               May 2022.

________________________________________________________________________________________

 

Recent Events Attended by the Mayor of Earley

 

Date

Event

Sunday 22nd May Earley St Peter’s Platinum Jubilee Thanksgiving Service
Wednesday 11th May Professional’s Breakfast at Austen House
Tuesday 10th May 2nd Earley Rainbows 
Sunday 3rd April 2022 Huge Earley Litter Pick
Saturday 2nd April 2022 Trinity Concert Band – “Song & Dance”
Saturday 19th March 2022 Service to Earley Awards
Friday 18th March 2022 Covid Memorial Plaque Unveiling
Friday 4th March 2022 World Day of Prayer
Thursday 3rd March 2022 Meeting with Hong Kong Residents
Sunday 19th December 2021 Earley St Peter’s Carol Service
Thursday 9th December 2021 PAW Consulting Launch Event
Saturday 4th December 2021 Kenton Road Day Centre Christmas Fair
Thursday 2nd December 2021 1996 (Earley) Squadron Air Training Corps Meeting
Thursday 26th November 2021 Wokingham Borough Council Sports Awards 2021
Friday 19th November 2021 Citizens Advice Wokingham Mobile Advice Unit
Sunday 14th November 2021 Remembrance Sunday
Monday 25th October 2021 Readibus AGM
Saturday 16th October 2021 Thanksgiving Service for HRH Duke of Edinburgh
Monday 11th September 2021 Wokingham Volunteer Centre AGM
Sunday 10th October 2021 Induction and Installation of Rev’d April Beckerleg
Friday 8th October 2021 Annual Judicial Service and 900th Anniversary of the Founding of Reading Abbey. 
Friday 1st October Macmillan Coffee Morning at the Interpretation Centre
Saturday 25th September 2021 St Nicolas Church Fete
Friday 24th September 2021 Macmillan Coffee Morning at Austin House
Wednesday 22nd September 2021 ETC Volunteers Thames Waterside Litter Pick
Thursday 16th September 2021 Berkshire Vision AGM
Thursday 9th September 2021 Berkshire High Sheriff’s Summer Reception
Saturday 4th September 2021 Huntley and Palmers 80th Anniversary Lunch

________________________________________________________________________________________

 

Previous Earley Town Council Chairmen & Mayors

 

Period of Office Title Forename Surname Position
1974-1976 Mr R.E Boulton Chairman
1976-1981 Mr A.C Paddick Chairman
1981-1983 Mr A.W Spratling Chairman
1983-1987 Mr J Busby Chairman
1987-1988 Mr A.W Spratling Chairman
1988-1989 Mrs V.J. Santon Chairman
1989-1990 Mr D.J Fruin Chairman
1990-1991 Mr P Devonald Chairman
1991-1992 Mr A.W Spratling Chairman
1992-1994 Mrs F.M Rolls Chairman
1994-1996 Mrs E Spratling Chairman
1996-1998 Mr M Richman Chairman
1998-1999 Mrs E Spratling Chairman
1999-2001 Mr A.D Long Chairman
2001-2003 Mrs I Dowdall Chairman
2003-2004 Mrs J Shockley Chairman
2004-2006 Mr D.D Chopping Chairman
2006-2007 Mr David Chopping Mayor
2007-2008 Mr Norman Jorgensen Mayor
2008-2009 Mr Andrew Bradley Mayor
2009-2010 Mr John Armstrong Mayor
2010-2011 Mr Peter Willis Mayor
2011-2012 Mr Tim Chambers Mayor
2012-2013 Mrs Pauline Jorgensen Mayor
2013-2015 Mrs Linda Chambers Mayor
2015-2016 Mrs Melanie De Jong Mayor
2016-2017 Miss Jackie  Rance Mayor
2017-2018 Mr Michael Firmager Mayor
2018-2019 Mr Brian Wedge Mayor
2019-2021 Mr David Hare Mayor
2021-2022 Mrs Anne Bassett Mayor